Bieszczady 2017

BIESZCZADZKIM SZLAKIEM JANA PAWŁA II
 Z programem profilaktycznym „ Wyloguj się – zaloguj się i działaj!”
         W dniach 23-31.07.2017  grupa dzieci i młodzieży uczestniczyła  zorganizowanym przez  Parafię św. Jana i Ewangelisty na Harendzie i  przy współudziale Miasta Zakopane  obozie  integracyjnym     „Bieszczadzkim Szlakiem Jana Pawła II ". Odbywał się w Grad Hotelu w Chotowej. Mieszkaliśmy w domkach w  pięknym lesie sosnowym   nad zalewem.
 Głównym celem wakacyjnego wypoczynku było wyciszenie się, pogłębienie swojej modlitwy, kontemplacja nad właściwą formą życia, a także poświęcenie swojego czasu drugiemu człowiekowi. W ramach tegorocznego programu profilaktycznego  "Wyloguj się, zaloguj się i działaj"  było wyzbycie się na czas trwania obozu  wszelkich elektronicznych sprzętów bez których człowiek nie jest w stanie na co dzień funkcjonować - czyli wylogować się z telefonów komórkowych, internetu, by móc zalogować się na piękno otaczającego świata, na  Stwórcę i swych przyjaciół. W realizacji tych zadań wspierał nas duchowo o. Jan Wichary SVD , który codziennie głosił nam Słowo Boże i sprawował Eucharystię. Wspierał nas zawsze dobrym słowem i motywował do wysiłku i hartowania młodzieńczego ducha. Opiekunowie czuwali nad realizacją programu. Odpowiednio ustalony harmonogram dnia, składający się z  wielu atrakcji  w jakie był wyposażony Ośrodek  Grand Chotowa  sprawił, że wszyscy   spędzaliśmy  czas aktywnie uprawiając  kajakarstwo, wędkarstwo, pływanie,  rowerki wodne, ściankę wspinaczkową oraz korzystając z parku  linowego. 
Uczestnicy obozu  odkrywali i pogłębiali swoje talenty muzyczne , plastyczne i humanistyczne. Organizowane warsztaty taneczno-ruchowe  oraz pogodne wieczorki pozwalały na pogłębienie relacji rówieśniczych i integracje grupowe. W trakcie obozu nie zabrakło również poszerzania swoich wiadomości i  miłości do Ojczyzny i jej bohaterów oraz walorów przyrodniczych i historycznych. W czasie jednej z wycieczek  obozowicze  mieli  okazję uczestniczyć w drodze prowadzonej przez  Stary i Nowy Testament, która mieściła się w Ogrodzie Biblijnym w miejscowości Myczkowce. Głęboka wiara  i nietuzinkowa wiedza Pana Przewodnika sprawiły, że  wizyta w Ogrodzie Biblijnym wzbogaciła nas o wiele nowych, ciekawych informacji, a także stała się prekursorem do codziennej lektury Pisma Świętego.
 W Myczkowcach mieliśmy również okazję podziwiać miniatury cerkwi, które były wykonane z drewna , a każda z kilkudziesięciu  pozostałych była inna i posiadała swoje oryginalne elementy.  
      W ramach zajęć umuzykalniających zwiedziliśmy jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce - Zamku w Łańcucie. Słynie ona ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.
     Uczniowie podziwiali piękne pomieszczenia, w których mieszkały rody Lubomirskich i Potockich. Zachwyt wzbudzały meble, żyrandole, podłogi, przedmioty codziennego użytku i cudowne bukiety suszonych kwiatów oraz wystrój i unikatowa kolorystyka pomieszczeń zamkowych oraz sale balową  w której odbywają się koncerty i festiwale.
   Następnym punktem programu było zwiedzanie ogrodu zimowego- oranżerii, w której mogli obejrzeć różne rośliny i zwierzęta. Później udali się do storczykarni, gdzie w warunkach cieplarnianych rośnie kilkadziesiąt odmian orchidei z różnych zakątków świata. 
Kolejnym miejscem, które głęboko zapadnie w pamięci uczestników było Bieszczadzkie Jezioro Solińskie. Bogata szata roślinnych Bieszczad, słoneczne promienie odbijające się taflach wody, które oczarowały nas swym pięknem  sprawiły, że nikomu nie chciało się opuszczać tej miejscowości .
 W muzeum lalek w Pilznie przygotowano dla nas moc atrakcji , mogliśmy wziąć udział w przedstawieniu z udziałem kukiełek i marionetek.  Posłuchać starych polskich legend, a także podziwiać wiele pięknych lalek z różnego okresu i krajów. Ciąg dalszy przygód z lalkami miał miejsce w Posiadłości Baby Jagi, której nie udało się przestraszyć nawet najmniejszych uczestników wycieczki.  W jej wielkim ogrodzie mieściło się małe muzeum lalek , przedstawiające życie ludzi na wsi w XIX w. Pokazane były domy, prace w polu, a także kościoły i cmentarze.   Mieściła się wioska Żydów i Cyganów dzięki temu mieliśmy porównanie kilku różniących się religią, kulturą i trybem życia społeczeństw.
 W niedzielę  wyruszyliśmy do Jasła,  w kościele Św. Stanisława  uczestniczyliśmy i prowadziliśmy liturgię  Mszy świętej. Zostaliśmy bardzo uroczyście przywitani  przez ks. proboszcza jako górale z Zakopanego a  po mszy parafianie pozostali i wsłuchiwali się pieśni góralskie w naszym wykonaniu.  Promowaliśmy nasze piękne miasto i zapraszaliśmy do spędzania wakacji w górach. Po występie  czekała  na nas bardzo słodka niespodzianka. Ks.  proboszcz    zaprosił nas na wspaniałe, przepyszne lody. Przybył do nas   były burmistrz Jasła pokazał nam Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy.
W drodze powrotnej   do Zakopanego zatrzymaliśmy się w niezwykle kolorowej i kwiecistej wsi -  Zalipie, gdzie nawet psia buda przykuwała swą uwagę , kolorowymi kwiatami .Zwiedziliśmy tam muzeum malarek, które dzięki swym talentom przysporzyły tej miejscowości wyjątkowej atmosfery i niezwykłego uroku. Ostatnim przystankiem naszego wspólnego odpoczynku było Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie koło Tarnowa,  w którym mieści się  jej grób. Młodzieży ta postać jest znana z  filmu „Zerwany kłos”ogladany w naszym kinie zakopiańskim.   Za Jej wstawiennictwem  podziękowaliśmy Bogu  za wszystkie łaski  opiekę  i bezpieczeństwo  w trakcie Obozu "Bieszczadzkim Szlakiem Jana Pawła II".
Myślę, że każdy z nas z  przekonaniem potwierdzi, że  wyjazd był udany, dostarczył  wiele niezapomnianych wrażeń . Młodzi uczestnicy zobaczyli interesujące miejsca , stali się bogaci o nowe doświadczenia. Pogoda nam dopisała, a za sprawą Ojca Jana, i naszych wychowawców  - Pan Bóg miał nas wszystkich w swojej opiece i tworzyliśmy wspaniałą wspólnotę.
   
Składamy serdeczne podziękowania naszym organizatorom i wychowawcom  (Paniom:  Elżbiecie Dudzik, Paulinie Zwijacz, Katarzynie Dudzik, Dorocie Nieścierowicz i s. Natanaeli Wichary)  za troskę i opiekę nad nami.
Szczególne słowa wdzięczności składamy  wszystkim Darczyńcom  bez których nasz wyjazd byłby nie możliwy. 

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.Powrót na stronę główną.